با مشارکت کانونهای بسیج حقوقدانان شهرستان های اهر و مرند صورت گرفت:

برگزاری گفتمان حقوق بشر

گفتمان حقوق بشر، سیر تکامل شکل گیری تحولات حقوق بشر در عرصه بین المللی با حضور دانشجویان این واحد دانشگاهی و سایر حقوق دانان این شهرستان برگزار گردید.

با مشارکت کانون های بسیج حقوق دانان شهرستان های اهر و مرند استان آذربایجان شرقی گفتمان حقوق بشر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند برگزار شد.

دکتر مرتضی عبدی از اساتید رشته حقوق، محقق و پژوهشگر حقوق بین الملل ضمن اشاره به احادیث و روایات قرآنی بیان نمود" در قرآن کریم سوره (حدید آیه ۲۵)آمده است (لقد ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الکتاب والمیزان لیقوم الناس بالقسط)(رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم و با آنها کتاب (آسمانی) ومیزان شناسایی حق از باطل وقوانین عادلانه) نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند.
مسئول کانون بسیج حقوقدانان سپاه ناحیه اهر افزود: ایده حقوق بشر در دوره های بسیار طولانی از تاریخ بشریت مطرح بوده و حداقل شکل گیری آن محصول تمدن غربی نیست. این استاد پژوهشگر و محقق حقوق بشر افزود: برخی از نویسندگان، تاریخ حقوق بشر را به دو هزار سال قبل از میلاد نسبت می دهند. البته تاریخ گذشته بشریت حکایت از سلطه خودخواهانه افراد و طبقات قوی بر افراد و طبقات ضعیف اجتماعی داشته وکرامت انسانی همه افراد محترم شمرده نمی شد و در عوض نظام طبقاتی در بسیاری از جوامع بر قرار شده بود. در عین حال همواره در طول تاریخ مبارزاتی نیز در جهت عدالت خواهی و ظلم ستیزی برای حمایت از حقوق اساسی انسانها انجام پذیرفته است.
در ادامه مدرس حقوق دانشگاه افزود: تعلیم پیامبران الهی از حضرت آدم (ع) تا حضرت خاتم(ص) به فرمان خداوند اقامه قسط وعدل را وظیفه خود بشر اعلام داشته است. در تعلیمات همه ادیان ابراهیمی آزادی، برابری و برادری، به چشم می خورد. عدم تبعیض نژادی، زبانی، قومی و طبقاتی در اسلام به طور خاص مورد تاکید قرار گرفته است و جای شبهه ای وجود ندارد. در اعلام همین موازین اسلامی است که بیش از هفت اعلامیه درباره حقوق بشر اسلامی از سوی شورای اسلامی اروپا و سازمان کنفرانس اسلامی صادر شده است.

وی در مورد دکترین امنیت انسانی بیان کرد: امنیت را ملی نمی دانند بلکه انسانی می دانند که اگر امنیت افراد رعایت شود امنیت همه رعایت خواهد شد ولی در امنیت حاکمان امنیت نظامی و.. خواهد شد ولی برای افراد امنیت فردی در نظر گرفته می شود. یعنی اگر حق های مردم در نظر گرفته بشود و حکومت حق مردم را در نظر بگیرد امنیت ایجاد خواهد شد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.