جلسه هم اندیشی با موضوع:

فلسطین اشغالی و انتقال سفارت آمریکا به قدس

جلسه هم اندیشی با موضوع فلسطین اشغالی و انتقال سفارت آمریکا به قدس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند برگزار شد

در جلسه هم اندیشسی فلسطین اشغالی و انتقال سفارت آمریکا به قدس اقدام اخیر ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به قدس محکوم و چالش ها و تهدیدات و منافع احتمالی این تصمیم در اتحاد مسلمین علیه جهان غرب را گوشزد شد.

مرتضی عبدی، محقق و پژوهشگر حقوق بین الملل در این جلسه گفت: علت اساسی اشغال فلسطین ابتدا کشور بریتانیا به دنبال طمع بر سیطره منطقه غربی کانال سوئز بود تا مصر را اشغال و یهودیان را بر ادعای بی اساس خود مبنی بر داشتن حق بازگشت به کوه کذایی صهیون در قدس و ترغیب برپایی دولت فلسطین تشویق کرد.

مرتضی عبدی از موقعیت جغرافیایی فلسطین، سابقه یهود در فلسطین و معراج نبی اکرم(ص) مطالبی را ایراد کرده و افزود: «جنبش صهیونیزم در فلسطین با تلاش های تئودور هرتزل (خبرنگار یهودی تبار اتریشی) در امر دعوت از یهودیان جهان برای تآسیس دولت صهیونیستی به تشویق بریتانیا صورت گرفته است. »

وی اشاره ای به نخستین کنگره صهیونیستی در شهر پازل سوئیس ۱۸۷۹ کرد و در مورد سابقه ایستادگی فلسطین در برابر قیمومت بریتانیا و باندهای صهیونیستی برای دفاع از زمین و پاسداری از مقدسات، تشکیل گروه های جهادی، اعتصابات عمومی و قیام های مردمی (انقلاب براق) ، سرکوب قیام های مردمی توسط انگلیسی ها، جنبش عز الدین قسام، قطعنامه های سازمان ملل متحد در مورد تقسیم فلسطین ۱۹۴۷ که فلسطین را مابین فلسطینیان و اشغالگران تقسیم می کرد و غصب فلسطین در سال ۱۹۴۸ میلادی، همچنین تجاوز سه جانبه ۱۹۵۶ میلادی انگلیس، فرانسه و اسرائیل و سازمان آزادی بخش ، عملیات های نظامی علیه اسرائیل، آزادی لبنان، جنگ های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه  و ۸ روزه مطالبی بیان نمو.

مسئول کانون بسیج حقوقدانان شهرستان اهر در ادامه اقدام اخیر ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به قدس را محکوم و چالش ها و تهدیدات و منافع احتمالی این تصمیم در اتحاد مسلمین علیه جهان غرب را گوشزد کرد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.